Bir Alaçatı Ot Festivali Anısı

13.07.2018
Bir Alaçatı Ot Festivali Anısı

Geçen hafta sonu Çeşme Alaçatı Ot Festivali'ne gittim. İzlenimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Yoğun işlerim nedeniyle daha önce bu tür bir festivale gitmemiştim. Bir dostumun önerisiyle kendime biraz zaman ayırmak ve iş hayatının yoğun stresinden biraz olsun uzaklaşmak için, son yılların gözde tatil yeri olan Çeşme Alaçatı'da yapılan Alaçatı Ot Festivali'ne katılmaya karar verdim. Üç günlük süre için İstanbul'dan İzmir'e özel aracımız ile gitmek çok yorucu olacaktı. En iyi çözüm hava yoluyla ulaşım idi. Yine de İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan Alaçatı'ya ulaşım konusu beni düşündürüyordu. Bu konularda deneyimli olan dostum kişiye özel tahsisli araçlar ile ulaşım sorununu çözebileceğimizi söyledi. Alaçatı'daki bir otele ve internetteki web sitesi aracılığıyla bağlantı kurduğumuz Çeşme merkezli Aygül Vip Transfer firmasına telefon ederek konaklama ile İzmir Havalimanı'ndan otele ulaşımımızı sağlayacak araç için rezervasyon yaptırdık.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan İzmir Havalimanı'na 7 Nisan Cuma akşamı geldik. İşin ilginç yanı İstanbul içinde havaalanına ulaşmak için harcadığımız zamandan çok daha az sürede İzmir'e ulaşmamızdı. İzmir Havalimanı'nda bizi bekleyen özel tahsisli araç ile sürüş stresi olmadan rahat ve konforlu bir yolculukla otelimize ulaştık.

8 Nisan Cumartesi günü festivalin en kalabalık ve zirve yaptığı gündü. Biz de bu heyecana ve enerjiye kendimizi kaptırıp onbinlerce insanın arasına karıştık. Yüzlerce stantta sunulan yöresel lezzetleri tatmamak olmazdı. İnanın birçok ot yemeğini ve otlu hamur işlerini hayatımda ilk kez tattım. Genelde protein ağırlıklı ve fast food tarzı beslenen biri olarak neleri  kaçırdığımı şimdi daha iyi anlıyorum. Üstelik benim yediklerime göre çok daha sağlıklı oldukları kesin.

El yapımı hediyelikler satan stantlar, kadınların başına takıp ortalığı adeta çiçek bahçesine çeviren çiçekten taçlar, paneller, söyleşiler, dinletiler ve akşam verilen konser son derece lezzetli yiyecekler, festivalin güzel ve yazılası yanları idi. Özellikle yetersiz tuvalet nedeniyle yaşanan izdihamlar, festival alanındaki dağınıklık ve pislik ne yazık ki bu güzelliklere zarar verdi. Bazı yiyecek stantlarındaki oldukça fahiş fiyatlar da konuksever Ege insanımıza hiç yakışmadı.

Herşeye rağmen Alaçatı Ot Festivali değişik ambiansı, Çeşme, Ildır, Dalyan gibi gezilip görülesi yerleri nedeniyle yaşanması gereken bir deneyim. Büyük şehirlerin gürültüsünden ve stresinden biraz olsun kurtulmak için belki de böyle fırsatları kaçırmamak gerek. Birçoğumuz ne yazık ki kendimize yeteri kadar zaman ayırmıyoruz. Üstelik, her yere ulaşım artık son derece kolay.

9 Nisan Pazar günü otelden İzmir Havaalanı'na  bize özel tahsis edilen araçla giderken, gelecek sene de bu deneyimi yaşamak için mutlaka zaman ayırma konusunda kendime söz verdim.

Tümü